Očkování je efektivní způsob prevence a ochrany proti závažnému a rychle probíhajícímu invazivnímu meningokokovému onemocnění. V České republice jsou dostupné vakcíny, které pomáhají chránit proti 5 skupinám meningokoků. Mezi registrované vakcíny patří například vakcíny Bexsero a Menveo.
Od 1. 1. 2022 je očkování proti invazivním meningokokovým infekcím způsobeným meningokokem skupiny B hrazeno
z prostředků veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno do dovršení dvanáctého měsíce věku nebo od dovršení čtrnáctého do dovršení patnáctého roku věku. Očkování proti invazivním meningokokovým infekcím skupiny A, C, W, Y je hrazeno, je-li očkování provedeno jednou dávkou od dovršení prvního do dovršení druhého roku věku nebo od dovršení čtrnáctého do dovršení patnáctého roku věku pojištěnce. Hrazenou službou je dále i očkování provedené
po uplynutí lhůty stanovené zákonem, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.
Ostatní děti a dospělí zaplatí za jednu dávku vakcíny Bexsero cca 2 300 Kč. Orientační cena jedné dávky vakcíny Menveo je 1 500 Kč. Náklady spojené s aplikací vakcíny jsou v obvyklé výši 200 Kč a hradí se společně s částkou za každou dávku očkovací látky. Doporučujeme podívat se na stránky vaší zdravotní pojišťovny a ověřit možnosti využití příspěvku na očkování. Výše příspěvku se u každé pojišťovny liší.
Nosičem meningokoků je vždy člověk. Bakterie meningokoku je přítomna v nosohltanu a z
jedné osoby na druhou se může přenést kapénkovou cestou - při blízkém kontaktu slinami,
kašlem nebo kýcháním. Nosičem bakterie může být až 10 i více procent populace. Nosičství
meningokoků k onemocnění zpravidla nevede. K invazivnímu meningokokovému onemocnění
(IMO) dochází, když se bakterie rozšíří do těla a způsobí závažné infekce - meningitidu
(zánět mozkových blan) a sepsi (otravu krve).
Zákeřnost onemocnění spočívá především v tom, že jeho počáteční příznaky se mohou podobat běžnému nachlazení nebo chřipce, a proto může na začátku snadno dojít k chybné diagnóze.
Mezi příznaky onemocnění patří únava, bolesti hlavy, kloubů, horečka, zvracení, ztuhlost šije, porucha vědomí, křeče.
Při meningokokové sepsi se na kůži nemocného typicky tvoří zvětšující se drobné krevní výronky (červené, skvrnité vyrážky, tzv. petechie). Už během 24 - 48 hodin se může onemocnění rozvinout z počátečních nespecifických příznaků v závažné onemocnění končící až smrtí.
Pro záchranu života je důležité včasné rozpoznání prvních příznaků meningokokového onemocnění a
co nejrychlejší převoz pacienta do nemocnice. Základem léčby je podávání antibiotik.
Bylo prokázáno, že imunogenicita společně podávaných běžných vakcín nebyla ovlivněna
současným podáním vakcíny Bexsero. Při současném podání musí být vakcína Bexsero
aplikována do jiného místa.
Pro podrobnější informace o současném podání vakcíny Bexsero a jiných běžných vakcín
kontaktujte svého lékaře.
Není to pravda. Proti meningokokům skupin A, C, W a Y lze očkovat od 6 týdnů věku. Pro starší děti od 2 let věku je dostupné i očkování vakcínou Menveo, jež také pomáhá chránit proti meningokokovému onemocnění způsobenému meningokoky skupin A, C, W a Y. Vakcína Bexsero, jež chrání proti meningokokovému onemocnění způsobenému meningokoky skupiny B, je indikována od 2 měsíců věku. Vhodný způsob očkování konzultujte s ošetřujícím lékařem vašeho dítěte.
Proti meningokokovému onemocnění je možné očkovat celoročně. Od 1. 1. 2022 je očkování proti invazivním meningokokovým infekcím způsobeným meningokokem skupiny B hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, je-li očkování zahájeno do dovršení dvanáctého měsíce věku nebo od dovršení čtrnáctého do dovršení patnáctého roku věku. Očkování proti invazivním meningokokovým infekcím skupiny A, C, W, Y je hrazeno, je-li očkování provedeno jednou dávkou od dovršení prvního do dovršení druhého roku věku nebo od dovršení čtrnáctého do dovršení patnáctého roku věku pojištěnce. Hrazenou službou je dále i očkování provedené po uplynutí lhůty stanovené zákonem, pokud došlo k odložení aplikace jedné nebo více dávek očkovacích látek z důvodu zdravotního stavu pojištěnce.Na úhradu mají dále nárok i pacienti zákonem specifikovaných rizikových skupin. Ostatním pacientům na očování proti menigokokovému onemocnění poišťovny stále přispívají.
O potřebě přeočkování se prosím poraďte s ošetřujícím lékařem Vašeho dítěte.
V České republice se nejčastěji vyskytují meningokoky skupin B a C, ale ve světě se vyskytují různé skupiny vyvolávající invazivní meningokokové onemocnění – nejvíce A, B, C, W, Y. Proti všem uvedeným je možné se nechat očkovat.
Očkování je vždy třeba konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zváží individuální
rizika a zdravotní stav.
O možnosti očkování se prosím poraďte s vaším lékařem nebo s ošetřujícím lékařem Vašeho
dítěte. V případě potřeby lze obě vakcíny aplikovat současně, avšak do odlišných míst.
Možné nežádoucí účinky jsou popsány v příbalové informaci vakcíny. Ta je dostupná např.
na webové stránce: www.gskkompendium.cz. O očkování se poraďte s
lékařem. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste také na
cz.safety@gsk.com.
Data o výskytu invazivních meningokokových onemocněních publikuje Státní zdravotní ústav
na svých webových stránkách - více informací
ZDE. Další informace zjistíte u svého lékaře.